In loving memory of Kenis D. Keathley 6/4/81 - 3/27/22 Loving father, husband, brother, friend and firewood hoarder Rest in peace, Dexterday

What do you do to save $$$

Discussion in 'The DIY Room' started by shack, Feb 17, 2018.

  1. Camber

    Camber

    Joined:
    Nov 4, 2017
    Messages:
    1,687
    Likes Received:
    11,586
    Location:
    Montana
    I'm the other way with the phones. I only have a cell phone, as I need one for work. My phone was 100 bucks, straight talk from walmart. 55 bucks a month for unlimited data. Our home phone would be alot more, and wouldn't be able to do alot of the app stuff that I also use for work, or hunting. A cell phone typically lasts me a year or so. I can't comment on the drinking as I quit years ago, and now save boat loads of money. (I was an alcoholic, drunken fool however).

    edit: alot aint no word. see above:rofl: :lol:
     
    wildwest, savemoney and bogieb like this.
  2. bogieb

    bogieb

    Joined:
    Mar 30, 2015
    Messages:
    12,240
    Likes Received:
    74,247
    Location:
    New Hampshire
    I only have a cell phone. Either buy refurbs (my Samsung S5 that I just gave up last December - so had it 4-5 years and paid somewhere around $130), or last year's model, new from a reseller (current Samsung S9+, for $300). Buy the phone up front and keep them a long time. I actually only gave up the S5 because I was taking a trip at Christmas to see my folks and my phone could not download the airline app to get my ticket. Otherwise I would still have it (actually, still have it so it could be a back up if needed)

    My phone bill is $55/month. I only get 1G in data, but if I go over the plan automatically jumps me up to 2G and only another $5. Rarely go over data since when I'm at home (most of the time) it uses my wifi.
     
    wildwest, Camber and Eric VW like this.
  3. Eric VW

    Eric VW Moderator

    Joined:
    Jan 6, 2015
    Messages:
    24,398
    Likes Received:
    140,392
    Location:
    US
    Straight talk is $35 for 3GB data. Not an option?
     
    wildwest, bogieb and Camber like this.
  4. Camber

    Camber

    Joined:
    Nov 4, 2017
    Messages:
    1,687
    Likes Received:
    11,586
    Location:
    Montana
    Look into the straight talk. unlimited is handy, and I always use about 20 gigabytes. same money. I can only use verizon here, and that is what straight talk is, just no contract
     
    wildwest, savemoney and bogieb like this.
  5. bogieb

    bogieb

    Joined:
    Mar 30, 2015
    Messages:
    12,240
    Likes Received:
    74,247
    Location:
    New Hampshire
    Not in my area. It's a hard place and the only reliable connection is to US Cellular. My contract isn't really a contract - I've been with the same place since the mid-90's, I should have used the word "plan" instead. I don't think $55 is bad at all. Especially considering my old land line (pre-2014) cost $45/month and only included an hour of long distance. ALL my family is long distance.
     
  6. Canadian border VT

    Canadian border VT

    Joined:
    Feb 18, 2015
    Messages:
    18,249
    Likes Received:
    119,506
    Location:
    Vermont
    Wife doesn’t have cell phone I do for business but we have a land line also.. very few outsiders have my cell number most actually are on FHC:eek:
     
    Camber and Eric VW like this.
  7. Semipro

    Semipro

    Joined:
    Jan 26, 2018
    Messages:
    185
    Likes Received:
    751
    Location:
    SW Virginia
    2015 Nissan Leaf for about 3 months.
    The range is about 65 miles and my round trip commute is 25 miles.
     
    bogieb likes this.
  8. bogieb

    bogieb

    Joined:
    Mar 30, 2015
    Messages:
    12,240
    Likes Received:
    74,247
    Location:
    New Hampshire
    I could barley make it to work :eek:
     
  9. buzz-saw

    buzz-saw

    Joined:
    Jan 31, 2020
    Messages:
    4,860
    Likes Received:
    28,435
    Location:
    Ct.
    Havent read this entire thread but did skim through some of it.

    A huge savings for me is bringing my lunch to work on a daily basis. I work in a larger city so any of the Delis in the city aren't shy when it comes to pricing. A lunch on an average day would cost around ten bucks so that's a good savings.
    Leaves me more money for beer:coldone:
     
    bogieb likes this.