I would say no. I am not sure what pellets are now going for, but in Medway a few weeks ago I saw nut coal going for $250 a ton. I know a ton of coal is equal to 2 cords of firewood, but have no idea what pellets to coal converts to. My point is not to start an argument over which is best; coal, pellets or firewood, its just that I was shocked at the price. The last time I bought coal it was up to $350 a ton and I was happy with the price. Every fuel has its year to "heat with" and it seems to me, btu wise coal is going to be this year. $250 a ton, wow!
Thats just bigY's nutty prices. Don't think they are that outstanding, But they do seem to get better reviews than what they used to get. Meh and YMMV.............. $300 clams buys a really nice BC softy IMHO.
Lots of things to do with $300 than to buy overpriced things. That's like paying $6 for a gallon of milk. Why would you want to do that? I have heating options and that is the way I intend to keep it. Options allow me choice.
I am the same way. I am not committed to any particular heating system. I can heat with wood, coal or propane, and depending on the price chose one of those options. Last year it was 100% propane because it was so cheap. I had 10 cords of dry tree length firewood, a guy really wanted it and offered me $1000 bucks for it. he paid cash, he hauled the wood away and it cost me $1100 in propane to heat my house for the winter; really only $100 if you factor in the firewood. One thing I do though is keep a careful eye on my woodpile. Knowing how much wood it takes to heat my home for a year, as the winter goes by, I often sell any excess that I have. In late winter when dry firewood is at a premium I can get a good price for it. I do the same with hay (I am a farmer). Most farmers starve their animals all winter and then end with excess hay in the Spring and then have a hard time giving hay away. By using computer spreadsheets it is easy to figure out what you need and sell the rest as people NEED it. It is easy to sell bales of hay when 2 feet of snow is on the ground, but not so easy when its June and there is a foot of green grass growing. It is really not anything I came up with; big business calls it Lean Manufacturing, just making the minimal of what you need to get by.
I burned some IG last year and still have some in my basement that I bought at $199/ton. They're OK. Nothing special. They may, and I emphasize may, be slightly better than FSU, Chow, or MWP.
Although I was happy with Infreno's that I burned last year (and will burn this year from my hoard), no way I would pay $300/ton for them. In fact, there are no pellets I would go that high for. But if I were to pay $300/ton for pellets - it wouldn't be Inferno's.
My local HD said he was planning on getting some also . I guess they found a new home seeing the stove shops aren't interested
Not really. I think Savemoney mentioned a pellet dealer about 25 miles from me that has them for $229 picked up. He charges me $15 for delivery. Last year I was buying them at the local WalMart for $219. I believe. I went by there a couple of weeks ago and they didn't have a pellet in stock. I'm not buying this year, so I haven't been looking.